Ne Kadar Suya İhtiyacım Var

İnsan vücudunun temel yapı taşı olan hücrenin fonksiyonlarını sürdürebilmesi için vücut su dengesinin korunması elzemdir. Doğru su dengesi sağlanamadığında vücudumuzun hemen bütün sistemleri bu durumdan ciddi derecede olumsuz olarak etkilenecektir. Olası bir afet durumunda su kaynaklarına ulaşmanın zorlaşması ve su kaynaklarının kirlenmesi gibi risklerden dolayı kendi içilebilir su stoğumuzu hazır bulundurmalıyız.

Vücudumuzdaki su dengesini korumaya yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan sıvıların da faydası olur. Ancak bu sıvıların içinde bulunan diğer maddelerin istenmeyen etkileri olabileceği göz önüne alınarak içecek stoğu hazırlarken bu sıvılar yerine su tercih edilmelidir.

Yeterli miktarda sıvı alımını doğru hesaplayabilmek için en temel sıvı kaybı mekanizmalarını da bilmek önemlidir. Bu şekilde sıvı ihtiyacımızın artacağı durumları da öngörebiliriz. Vücudumuzda üretilen atık maddeleri böbreklerimizden süzerek idrar şeklinde atarız. Bu şekilde bir günde ortalama 1.500 ml sıvı kaybederiz. Terleme ve cildimizi nemli tutabilmek için de ortalama 500 ml sıvı kaybederiz. Dışkı yoluyla ortalama 300 ml ve solunum işi içinde 300 ml sıvı kaybederiz. Bu değerler ortalama bir insana göre hesaplanmış yaklaşık değerlerdir.


Bütün canlılar yaşamak için suya ihtiyaç duyar. Su yüzdesi en yüksek olan bebeklerin su kaybı diğer insanlardan çok daha tehlikelidir. Tabloda su kaybına bağlı olarak ortaya çıkması beklenen değişiklikler gösterilmiştir.


Tüketmemiz gereken günlük su miktarını hesaplarken hava sıcaklığına, tükettiğimiz gıdalara, ishal kusmaya, ateşli hastalıklara, kronik hastalıklara bağlı olarak veya aktivite miktarımıza göre su tüketiminde olan değişmeleri de hesaba katmalıyız. Ek bir tüketimin olmadığı orta seviyeli bir aktivite durumunda 1,5 – 2 litre su tüketmek önerilir. Diğer yiyecek ve içeceklerle de yaklaşık 1 litre sıvı alınır ise bu miktar günlük su ihtiyacımızı karşılar.


Basitçe formulize etmek gerekirse 35 x kilo kadar ml su ihtiyacımız olur. Çeşitli yaş grupları içi ortalama miktarlar tabloda verilmiştir.